Zbirka poezije "STOPE U PRAŠINI" 1989 Zagreb, P R E D G O V O R

Šapat lahora u lišću osunčane breze--to je lirika
Ljerke Varga, kojom ona razbuđuje u čovjeku najtananija osjećanja što kroz svaku poru ćutila pune život prohodanim trenucima kroz oživljena sjećanja, koja i suze na oči stjerati znadu, pogotovo kad je ona sama govori obićno i bez patetike kojoj je apsolutno nesklona.Ljerka se veoma suptilno oglašava stihom i slikom, izoštrenog i probirljivog izraza, iskreno, toplo i iznad svega autentično. Svoja doživljavanja zapisuje trenutno i bez ikakvih strukovnih dotjerivanja, to su njene pjesme, što znaći da ne robuje formi. Bit i poriv joj je suština Istine bez ukrasnog omota; njenom gledanju stvari važna je selekcija boja u svakoj pojavi, pa nije ni čudo što se veoma uspješno potvrđuje i kao likovni umjetnik.Rječnik joj je popularno istančan. Ona dobro zna što će , ali i kako će: posvuda kupi ono najvrednije i to bez ostatka iznosi na sunce, pred sud srca, duše i oka svakog oko sebe tko njen svijet čini. Ne podliježe pomodnostima, preokupirana je činjenicom vječnosti, tražeći stvarne ljepote u svemu sudbinskom, gdje točno zna što vidi, misli i hoće, bez lutanja, praznih iluzija i izdaje, s tim što svaku realnost okiti i romantikom, pa i u najgrubljoj biti nalazi načina za nježno milovanje. Isključiva je, bez sivih boja i ikakve dileme, odveć hrabra da bi ustuknula pred surovom mećavom, ali nadasve svjesna da čovjek nije samo zrno svijeta.
---VLADO FERINA---

PREDGOVOR
Zbirka poezije "STOPE U PRAŠINI" 1989


--------------------------------------------------------------------------

srijeda, 24. travnja 2013.


PRIČA O KNJIZI

 

 

 U nekoj dalekoj pokrajini, živjela je u kućici pokraj puta za tamnu šumu, starica, koja

 je znala puno priča. Kad je bila mlađa išla je od sela do sela , okupljala oko sebe djecu

 i satima im pričala priče, koje je sakupljala iz ovakvih susreta. Po zanimanju djece spoznala je da ih priče zanimaju. Kad se vratila kući, zapisivala bi na grube papire

 ono što je čula i slagala ih redom kako je stvari zapisivala. Spremala ih je u koru hrasta koja ja bila toliko velika kao i papiri. Već je dugo vremena tako čuvala priče od zaborava.

 Prolazila su godišnja doba, slagale su se godine i starica je sve rjeđe mogla ići u sela pričati djeci priče. Jednoga dana, jedna razdragana grupa djece došla je starici u posjetu. Sjedila je na stolici pored klimavog stola,na kojemu je ležao otvoren nekakav čudan predmet,kojeg još nisu nikada vidjeli. Gledali su u predmet, kao u neko čudo, a strica im je ispričala priču o knjizi. Objasnila im je zašto su listovi na kojima su zapisane priče stavljene u koru hrasta, koja je već sada imala na nekim mjestima sjajnu površinu, dok se je ponegdje još vidjela osušena mahovina.-Ova je knjiga najvredniji predmet kojeg ste sada vidjeli,ona je jedina,i jedino su u njoj zapisane sve priče koje sam godinama pričala djeci .-rekla je djeci na rastanku, koja su joj obećala da će je posjetiti i sutra.

 Već se je smračilo. Najednom je knjiga oživjela,obasjana nekom čarobnom svjetlošću, a likovi koji su bili opisani na toj stranici odjednom su razdragano plesali. Osjetila je starica, da su svi ti njezini prijatelji izašli iz priča kako bi nju pozdravili, možda zadnji put. Tih večernji vjetar poigravao se listovima starog hrasta. Starica je uzela knjigu , položila ju je na stol u sobi i umorna legla na počinak. Sutradan kada su došla djeca u posjetu nisu pronašli staricu. Samo je u sobici trošne kućice na stolu ležala knjiga ukoričena u lijepo izrađenu koru hrasta, na čijoj je korici bio utisnut lik stare pripovjedačice, a ispod njenog lika kao zlatnim slovima pisalo je PRIČE IZ ŽIVOTA.

 Dugo je trajalo prepisivanje te jedine knjige, koju su djeca sada već odrasli ljudi, pospremili u stakelni ormar i čuvali tisućljećima kao najvredniji ostatak prošlosti. Onda su napravili puno , puno knjiga koje su djeca i odrasli mogli čitati i prepričavati. Stara knjiga ležala je u staklenom ormaru , a dolazila su joj se diviti djeca i odrasli. Noću kada bi prostorija utihnula i svi otišli, neka bi čudna svjetlost obasjala stakleni ormar i likovi bi izlazili na stranicu stare knjige radujući se i plešući.
 
(2013)LJERKA VARGA
           iz ZBIRKE
PRIČE IZ KOMPJUTERA

 

 

Nema komentara:

Objavi komentar